Kik a projektbajnokok?

07/09/2024

Ha előrébb szeretnél lépni a céges ranglétrán vagy a vállalkozásodat szeretnéd fejleszteni, akkor mindenképpen meg kell értened, hogy kik is a projektbajnokok.

A projektbajnok (angolul project champion) kifejezést nem nagyon használjuk a mindennapjainkban, amikor projekteken dolgozunk, pedig az angol szakirodalomban már az 1960-as években megjelent, illetve az 1980-as években szélesebb körben is elterjedt. 

Projektmenedzserként nagyobb szükséged van rájuk, mint elsőre gondolnád, hiszen ahhoz, hogy projektbajnok legyen valaki, sok jó tulajdonságra van szüksége. Elsősorban elkötelezettnek kell lennie a céllal kapcsolatosan, hiszen egy projektbajnokon látszik, hogy magáénak érzi az elérendő célt. Emellett erőssége a pozitív gondolkodás, ebből fakadóan tudnia kell motiválnia a többieket, jó problémamegoldónak kell lennie, továbbá támogatnia kell a projekt életére pozitívan ható változásokat, bármennyire is fájdalmasnak tűnnek elsőre. Jó kommunikációs készségekkel kell, hogy rendelkezzen azért, hogy hidat képezzen az érdekelt felek között, vagy hogy segítsen elsimítani a projekttagok közötti nézeteltéréseket.

Bárki lehet, aki izgatottan dolgozik a projekten, pozitívan és lelkesen beszél a projekt céljairól, feladatairól és mérföldköveiről. A projekt egyik szószólója, aki inspirálja és részvételre ösztönzi a körülötte lévőket.


De hát ez nem a projektmenedzser?

Nem és igen. Ezekkel a skillekkel a projektmenedzsereknek is rendelkezniük kell szervezeti ismeretek és vezetési ismeretek mellett. A projektmenedzser szerepkörrel ellentétben a projektbajnok nem egy formális szerepkör, a projekt szervezeti ábráján nincs projektbajnok pozíció. Projektbajnok lehet egy lelkes projekttag, egy munkacsoportvezető, egy projektmenedzser vagy akár maga a projektszponzor is! Nem feltétlenül van felelőssége a saját feladatain túl, mint egy projektmenedzsernek.

A projektbajnokok azok a keményen (és jól) dolgozó kollégák, akik feladataikon és felelősségi körükön túl is megtesznek minden a projekt sikeréért. Ilyen lehet egy projektszponzor, aki nehéz piaci helyzetben többlet erőforrást harcol ki a projekt számára a menedzsmenttől vagy aki maga is részt vesz a projekt leszállításában. Lehet egy projekttag, aki folyamatos ötleteivel hozzájárul a projekt sikeres leszállításához. Ha jól szeretnéd csinálni a projektek vezetését, akkor projektbajokká kell válnod a projektmenedzser szerepében!


Mit tegyél, ha egy projektbajnokot találtál?

Projektmenedzserként először is győződj meg arról, hogy mi az, ami igazán motiválja, majd vond be jobban és értékeld, mivel kincset találtál. Valakit azzal fogsz tudni motiválni, hogy több felelősséget adsz neki a koordinációban, például egy munkacsoport vezetői feladatot, másokat azzal, ha bevonod őket az összes brainstormingba, egyeseket pedig azzal, ha folyamatosan ellátod izgalmas feladatokkal. Természetesen ezek elegye is elláthatja energiával. Amennyiben lehetőséged van rá, akkor vond be több projektedbe.

Cégvezetőként vagy szervezeti vezetőként érdemes odafigyelni rá, mivel később akár számításba veheted, ha be kell tölteni egy vezetői pozíciót.

Összefoglalva a "project champion" szerepe informális, de kritikus lehet a projekt sikeréhez. Ha találtál egyet, akkor jól becsüld meg, mivel sok nehézségen segíthet átlendülni. Amennyiben szeretnél előre lepni, akkor érdemes megfontolnod, hogy Te válsz azzá.

SZERETNÉL PIACKÉPES PROJEKTMENEDZSERI TUDÁST SZEREZNI? JELENTKEZZ A KÉPZÉSI NAPTÁRUNK MENÜPONTBAN! 100%-OS PÉNZVISSZAFIZETÉSI GARANCIÁT VÁLLALUNK MINDEN KÉPZÉSÜNKRE.